پوشش‌ها، اتصال‌دهنده‌ها و اندازه ایمپلنت

اگرچه بیشتر ایمپلنت دندان از تیتانیوم ساخته شده‌اند، اما سطح آن - که بر یکپارچگی طولانی‌مدت و پایداری درمان تأثیر می‌گذارد - می‌تواند متفاوت باشد. یک سطح متخلخل در مقایسه با سطح تیتانیوم ماشینکاری شده به تماس بیشتر با استخوان کمک می‌کند. سطوح دیگر عبارتند از: سطح اسید اچ شده و زبر، سطح تیتانیوم میکرو شیاردار یا پلاسما پاشیده شده، و پوشش هیدروکسی آپاتیت پلاسما پاشیده شده و زیرکونیا (غیر فلز).


اتصال دهنده‌ها


همچنین ممکن است ایمپلنت‌ها بر اساس شکل/نوع سرشان دسته‌بندی شوند. همه ایمپلنت ها نیاز به ترمیم و اباتمنت دارند که به سر متصل یا پیچ شوند. برای این منظور، سه نوع اتصال اصلی وجود دارد:


کانکتورهای هگز داخلی: به شکل شش ضلعی، یک کانکتور هگز داخلی دریچه ای در سر ایمپلنت است که ترمیم/اباتمنت در آن پیچ می‌شود.


کانکتورهای شش گوش خارجی: این کانکتورها به شکل شش ضلعی نیز در بالای سر ایمپلنت قرار دارند.


اتصال دهنده های هشت ضلعی داخلی: به شکل یک هشت ضلعی، یک رابط هشت ضلعی داخلی دارای دهانه ای در سر ایمپلنت است که ترمیم/اباتمنت در آن پیچ می‌شود.اندازه‌های ایمپلنت


روش دیگر برای طبقه‌بندی ایمپلنت‌ها بر اساس اندازه آنها است (که پلتفرم نیز نامیده می‌شود)، که تعیین می‌کند که به طور کلی می‌توان آنها را در کجای دهان قرار داد. با این حال، هر مورد متفاوت است، و فاصله فردی و نیازهای در دسترس بودن استخوان ممکن است استفاده از اندازه متفاوت را دیکته کند. فیکسچر دارای ابعاد پلت فرم و همچنین طول است که هر دو معیار مهمی در انتخاب فیکسچر هستند.


پلتفرم استاندارد: اندازه ایمپلنت‌های دندانی استاندارد از ۳.۵ میلی متر تا قطر ۴.۲ میلی متر است. این ایمپلنت‌های نسبتاً کوتاه‌تر و باریک‌تر معمولاً در جلوی دهان قرار می‌گیرند.


سکوی عریض: ایمپلنت‌های دندانی با پلتفرم عریض از قطر ۴.۵ تا ۶ میلی‌متر متغیر هستند و عمدتاً در پشت دهان قرار می‌گیرند.


مینی یا باریک: ایمپلنت‌های دندانی مینی یا باریک دارای اندازه‌ای از ۲ میلی‌متر تا قطر ۳.۵ میلی‌متر هستند و عمدتاً در بیمارانی قرار می‌گیرند که فضای کافی بین ریشه‌های دندان‌هایشان برای قرار دادن اندازه بزرگ‌تر وجود ندارد. همچنین ممکن است زمانی که بیمار تراکم استخوان کافی ندارد، قرار داده شوند. گاهی اوقات از آنها به عنوان پشتیبان موقت برای پروتزهای موقت استفاده می شود در حالی که ایمپلنت دندان معمولی نهایی در حال انطباق استخوانی هستند.

منبع خبر :